blank

İki Bisküvi Arası Lokum

blank

TEODORA DONİ
İki Bisküvi Arası Lokum
 
Yıllardır iki bisküvi arasına lokum koyup yiyen kimseyi görmemiştim. Geçenlerde, nerede olduğunu hatırlamıyorum birisini iki bisküvi arasına lokum koyup yerken gördüm. Tuhaftır belki ama o anda ilk aklıma gelen İbrahim Eyibilir’in “Bakkal” isimli öyküsü oldu. Geçen yıl mıydı yoksa evvelki yıl mıydı ne zaman okuduğumu hatırlamıyorum, daima zamanı ve mekânı tam hatırlayamama sorunum var böyle, şimdi de olduğu gibi. Evet, o öyküyü hatırladım ve tebessüm ettim. Biraz daha düşündüğümde o öyküyü okurken az biraz, hadi kabul edeyim ki birazdan fazla ağlamıştım ki muhtemelen bu sebepten dolayı zihnimde o kadar net kalmış. İnsanın yaşayabileceği en güzel dönemini insanın zihninde ancak bu kadar güzel canlandırabilir bir öykü ki beni ağlayacak kadar etkilemişti.

Çocuklarım lokumu hiç sevmez, doğal olarak iki bisküvi arasında lokumu da bilmezler. Başka çocuklar bu güzel geleneği bilip nasipleniyor mu doğrusu bilmiyorum.

İbrahim Eyibilir’in “Teyzemin Radyosu” isimli öykü kitabı çıkmış. Okuru olarak kırık dökük de olsa birkaç söz yazmak/ söylemek icap eder diye düşündüm. Hayatın edebiyatını değil de hayatın ta kendisini okumak/ yüreğinde hissetmek isteyenlere bu öykü kitabını edinip okumaları haddim olmayarak naçizane tavsiyemdir.

teyzemin radyosu

 

28 Nisan 2014 Pazartesi / teodoradoni.com

 

Share

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir