blank

Selamünaleyküm

TEODORA DONİ Selamünaleyküm

TEODORA DONİ
Selamünaleyküm
 

Selamünaleyküm. Yıllardır beni en çok mutlu eden selam verme şekli.

Bir süre önce bana bir mail geldi, açtım ve yeğenimden geldiğini fark ettim.

Bir davet gönderdi bana, şu paylaşım sitelerinden birine üye olmamı istiyordu ve kendi fotoğraflarını oradan görmemi.

Böylece bana yeni fotoğraflarını göndermek zorunda kalmayacaktı.

İlk anda çok sinirlendim çünkü ben hep karşı çıkıyordum bu sitelere, aslında hala karşıyım, çünkü ne yazık ki hem çok zaman alıyor hem de amaç dışı kullanılıyor.

Neyse ben yeğenimi kırmamak için üye oldum.

Çok komik ama benim zavallı yeğenlerim birkaç arkadaşla sınırlı kaldılar ama benim arkadaş listem büyüdükçe büyüdü tabi bu arada kara listeye aldığım kişilerin sayısı da hayli kabarık. Neredeyse kara listeye alınmayanlar kadar.

Başa baş gidiyor her iki liste ama sonuçta size anlatmak istediğim konu bu değil.

Ben tabi ki biliyorum Türkiye de evli olan çok sayıda Romen var ama sonuçta insan görmedikçe çoğu zaman unutuyor hep sanki bir tek ben varım buralarda evli, ailesinden uzakta bir sürü sorunla boğuşan.

Meğer ne çok varmış da benim haberim yokmuş.

İnternette sözünü ettiğim paylaşım sitesine girdikten sonra öğrendim.

Bir iki derken bir sürü Romen hamım arkadaşım oldu ve işte o zaman yazımın başlığında yazdığım gibi beni en çok mutlu eden selam verme şekli ile “Selamünaleyküm “le karşılaşmaya başladım.

Ben rüyamda görseydim inanmazdım.

Şimdi yazarken bile heyecanlanıyorum.

Onlarla yazışırken Romence yazmaya çok özen gösteriyorum ama selam verirken, iyi dileklerde bulununca, geçmiş olsun veya bunlara benzer durumlarda ister istemez Türkçe kullanıyorum.

İçlerinde fark edebildiğim kadarıyla bir ben ve bir hanım daha var başörtülü diğerleri baş açık ama hepsinde inanılmaz bir istek var İslamı daha iyi öğrenebilmek için.

Benim fetva vermeye ne eğitimim yeterli ne de bilgilerim, ben onların sorularını ancak bildiğim kadarıyla cevaplayabiliyorum.

Bunu yaparken de daha çok Kuran’dan ayetleri aktarıyorum, yine anlamazlarsa tefsirleri veriyorum.

Şimdi o paylaşım sitesine üye olduğum için çok mutluyum çünkü Türkiye de yazılan çizilen ve de siyasette yaşananların aksine İslama çok fazla rağbet var ve ben elhamdülillah bir Müslüman olarak da bir Romen olarak da çok mutluyum.

Sorunlar yok mu bu konuda, tabi ki var İslamı anlayabilmek için çok okumak gerek, çok araştırmak gerek, hele bizim gibi insanlar için okumak ve araştırmak olmazsa olmaz çünkü bu dini isteyerek seçtik ve yetişkin yaşta bunu yaptık.

Yani biz ancak bu kadarını yapabiliyorum diyemeyiz.

Yine bu paylaşım sitesinde bir başka Romen ile tanıştım Romanya’da yaşıyor, başörtülü Türkçe bilmiyor ancak selam vermeyi ve yukarda saydıklarımı hep Türkçe yazmayı tercih ediyor.

Bu inanılmaz bir duygu Allah sayımızı artırsın inşallah.

Selamünaleyküm.

22 Haziran 2009 Pazartesi / timeturk.com

 

 

Share

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir